سلامت و زیبایی

تزریق فیلر (ژل)

سه شنبه 13 اردیبهشت 1390 01:56 ب.ظ

نویسنده : افسانه قربانی

علائم قابل رویت پیری در طی زمان بعلت اشعه خورشید ، وراثت و روش زندگی ایجاد می گردد و یکی از علائم زودرس آن ایجاد چین و چروک و کاهش حجم پوست می باشد با تزریق فیلرها بصورت غیر جراحی می توان کاهش حجم را جبران کرده و این خطوط را ازبین برد . اگر شما تمایل دارید که ظاهر شما جوانتر گردد و خطوط چین و چروک ها از بین رود این تزریقات برای شما مناسب می باشد .


فیلرهای قابل جذب می توانند

- ضخیم کردن لبها

- بهبود طرح صورت

- کم کردن خطوط و چین و چروک های پوست

- بهتر کردن ظاهر اسکارهای _ زخم های ) فرورفته

فیلرها نمی توانند

جلوی مراحل طبیعی پیری صورت را بگیرند بنابراین اگر شما تمایل داشته باشید عناصر صورت جابجا شود باید جراحی کنید (
FaceLift ) ولی فیلرها می تواند زمان انجام جراحی را به تاخیر بیاندازد .

آیا تزیرق فیلر برای من مناسب است ؟

فیلرها برای شما مناسب است اگر

- شما از لحاظ فیزیکی سالم باشید

- سیگار نمی کشید

- انتظار بهبودی داشته ولی واقع گرا هستید و اهداف واقع گرایانه در مورد ظاهر خود دارید .

در جلسه مشاوره منظر مسائل زیر باشید

موفقیت و بی خطر بودن افزایش حجم بافت نرم منوط به مناسب بودن شما برای انجام آن می باشد که در جلسه مشاوره مشخص می گردد .
یکسری سوالات در مورد وضعیت سلامتی شما و توقعات و نحوه زندگی شما پرسیده می شود .


انواع مختلف فیلرها

کلاژن : یک پروتئین طبیعی بدن می باشد که انواع قابل تزریق آن از لایه درم پوست انسان تهیه و شامل
® Cosmoderm یا ® Cosmoplast می باشد 
. طول مدت ماندگاری 2 تا 4 ماهه دارند .

هیالورونیک اسید : یک ماده طبیعی بدن می باشد برای برجسته کردن لب و پرکردن چین و چروک پوستی مناسب است.
این ماده برای پرکردن چین و چروک های سطحی و یا فرورفتگی های پوستی _ در محل آسیب پوستی  مناسب بوده و ماندگاری 6 ماه یا بیشتر دارد .

هیدروکسیل آپاتایت : یک ماده طبیعی معمولی بدن می باشد که بیشتر در استخوان ها دیده می شود و فرمول آن مثل ژل می باشد ، سنگین ترین نوع فیلر بوده و برای چین و چروک های عمقی ( نازولابیال ) مناسب است . البته این فیلر برای خطوط ماریونت ، خط اخم ، برجسته سازی ناحیه گونه و دیگر نواحی صورت هم مناسب می باشد .

چربی انسانی : از بدن خود فرد گرفته شده و دوباره به خود فرد تزریق می گردد و بــرای پــرکردن صورت ، پرکردن چین های عمقی و بـرجسته سازی مناطق مختلف صورت ( مثل گونه ) مناسب است . برخلاف دیگر فیلرها مراحل انجام آن پیچیده تر بوده و نیاز به لیپوساکشن قبل از تزریق می باشد . نتایج و ماندگاری آن در بعضی از افراد یک سال و یا بیشتر و متغیر می باشد ( می توان مقداری از چربی را ذخیره سازی نمود که البته نتایج ذخیره سازی به خوبی نوع تازه نمی باشد . )

نکاتی در مورد فیلرها

اداره نظارت بر غذا و داروی امریکا
 FDA فیلرها را مانند داروها بررسی می کند و بعضی از فیلرها را برای موارد خاص تجویز می کند . فیلرهای ذکر شده مورد تائید و استفاده اغلب جراحی پلاستیک امریکا می باشد و قوانین و موارد استفاده فیلرها ممکن است تغییر کند .

مراحل عمل

چه مراحلی برای افزایش حجم بافت نرم از طریق تزریق فیلرها اتفاق می افتد ؟

مرحله اول

جراح پلاستیک به دقت ظاهر و کیفیت پوست شما را بررسی می کند و مناطق از صورت که نیاز به افزایش حجم با تزریق فیلر را دارد بررسی می کند .

مرحله دوم
مناطق خاصی از صورت علامت گذاری می گردد که معمولا مناطقی است که نیاز به تزریق دارد

مرحله سوم

محل تزریق با محلول ضد میکروبی تمیز می گردد و از یخ و مواد بیحسی برای راحتی شما استفاده می گردد . بعضی فیلرها حاوی ماده بیحسی بوده و در بعضی موارد نیاز به بیحسی موضعی می باشد .

مرحله چهارم

تزریق در هر محل چند لحظه طول کشیده و کل مراحل چند دقیقه طول می کشد

مرحله پنجم

در مناطق تزریق علامت گذاری ها پاک شده و از یخ جهت رفع ناراحتی موضعی استفاده می گردد . تا جائی که فشار در مناطق تزریق شده ایجاد نگردد . می توانید بلافاصله آرایش کنید .
پرکردن چین های عمقی و یا اسکار ( جوشگاه ) ممکن است به چندین مرحله تزریق نیاز باشد و وقتی که فیلرها را عمقی تزریق می کنیم نیاز به بیحسی موضعی وجود دارد . محل های زیر نیاز به تزریق عمقی دارد
برای برجسته سازی لب نیاز به چندین تزریق برای توزیع فیلر در مناطق مختلف لب برای برجسته سازی لب و بهتر مشخص شدن حاشیه دور لبها دارد . 

بهبودی بلافاصله بعد تزریق مشخص می گردد . هرچند که مختصری التهاب ، کبودی گذرا ایجاد می گردد . بعضی فیلرها ابتدا بیش از حد مطلوب تصحیح ایجاد کرده که طی چند ساعت تا چند روز بهبود حاصل می گردد . این حالت در موقع تزریق چربی طولانی تر بوده و چندین هفته طول می کشد .
 

نکات مهم در مورد ایمنی و عوارض مربوط به فیلرها
 
 این نکات و عوارض متغییر بوده بسته به میزان ماندگاری و نوع فیلر می باشد و شامل

- فیلرهائی که از منابع غیرانسانی تهیه می گردند باید روی فرد تست شود ( از لحاظ وجود آلرژی یا همان حساسیت )

- عفونت در محل تزریق

- فیلرهائی که محلول خالص نمی باشند حاوی ذراتی هستند که به مرور زمان با حرکات صورت و افزایش سن تجمع پیدا کرده و در نهایت بصورت یک توده در می آیند و ممکن است جهت خارج سازی نیاز به جراحی شود .

- جوش زدن پوست

- ایجاد آنتی بادی باعث شود که در مراحل بعد فیلر زودتر جذب گردد

- عدم قرینه سازی

- خونریزی ، تورم ، کبودی

- جابجائی فیلر از محل اصلی و فلج موقت عضلات ناحیه خاص در صورت

- تخریب پوست

- داروهای پوستی ، خارش ، التهاب

- قرمزی پوست

- حساسیت پوست

- ترمیم کمتر و یا بیشتر از حد انتظار چین و چروک ها

یک متخصص را انتخاب کنید ، هرچند که تزریق فیلر ساده و سریع به نظر می رشد و شما به سرعت ظاهر جوانتری پیدا خواهید کرد ولیکن در صورتی که جهت تزریق یک جراح پلاستیک را انتخاب می کنید این کار توسط فردی انجام خواهد گرفت که نه تنها در زمینه تزریق مهارت دارد بلکه با آشنائی با آناتومی و جراحی به بهترین نحو ممکن این کار را خواهد کرد .

حتما هرگونه سوالی را از جراح پلاستیک خود بپرسید ، طبیعی است که شما مختصری مضطرب باشید زیرا یک ظاهر جدید پیدا خواهید کرد ولی در مورد بحث در این موارد با جراح خود خجالت نکشید .

دوره نقاهت

نتایج تزریق فیلرها بلافاصله ظاهر می گردد . بلافاصله بعد تزریق ممکن است

- مختصری التهاب یا کبودی وجود داشته باشد

- قرمزی و بیحسی موقت

- احساس کنید بیش از حد نیاز ، تزریق شده است

کلیه مسائل فوق طی چند ساعت تا چند روز ازبین خواهد رفت و با گذاشتن یخ این بهبودی سریعتر خواهد بود . در صورت تزریق چربی مسائل فوق تا چند هفته باقی خواهد بود .

نتایج و ظاهر شما

نتایج دائمی نمی باشد حتی اگر فیلر از انواع دائمی یا غیرقابل جذب باشد . از طرفی افزایش سن و جذب فیلر در طی زمان باعث تغییرات می شود و اگر مجددا تزریق انجام ندهید به شکل اولیه برخواهید گشت . حتی در صورت استفاده از فیلرهای دائمی با گذشت زمان با جابجائی فیلر شکل اولیه از دست خواهد رفت و نیاز به جراحی جهت خارج کردن خواهد بود و بافت نرم صورت نیز فرم اولیه خود را از دست خواهد داد . 
(برگرفته از مقاله انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران )
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: ژل ، فیلر ،
آخرین ویرایش: - -
Powered by Abzarak.com
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic